Cauri jābrauc tik jaukām pilsētiņām. Gluži vai gribas katru izvēlēties par savu dzīvesvietu.
Esam ezerā. Tik daudz buru laivu vienkopus man nav nācies redzēt.
Kas var būt labāks par veciem labiem karuseļiem?
Vindermērā bija krietns skaits šo triciklu, ar kuriem par samaksu bija iespējas izvizināties.
Manām arī kādu alibabu treniņtērpā ar garu bārdu, kuram no muguras tekelē trīs sievietes parandžās ar duci maziem un melnīgsnējiem bērniem. Alibaba apmierināts ēd saldējumu un nemitīgi bužina savu garo, bet reto bārdu.
Nonākam pie ezera. Acīm paveras brīnišķīgs skats. Zilajā ezerā simtiem jahtu un laivu, starp tiem lēni slīd tūristu tvaikonīši. Visapkārt kalni, meži. Gar ezera piestātnēm neviena netraucēti lēni čāpo gulbji, kuri slinki paknābā cilvēku doto barību. Te viņi dzīvo vienā mierā, neviens viņiem pat nedomā darīt pāri, jo vispakārt novērošanas kameras un arī cilvēki mūsu puses mežoņu dabu nepazīst. Vienīgais gulbju darbs: ļauties ziņkārīgo skatieniem un tūristu fotogrāfēšanas kārei.
Kopā ar mums uz kuģa uzkāpj grupiņa jauniešu no Japānas, kuri atstāj ārkārtīgi patīkamu iespaidu, jo uzvedas klusi, smaida, fotogrāfējas nevienam netraucējot. Pilnīgs pretstats trokšņainajiem indiešiem un arābiem, kuri uzvedas izteikti skaļi. Pamanām, ka praktiski visas musulmaņu sievietes ar bērniem ir melnās drānās, visai apjomīgas un ar diezgan pamanāmu virslūpas apmatojumu. Neatņemama šo sieviešu uzvedības sastāvdaļa ir nemitīga klaigāšana un žestikulēšana.
No kuģa daudz fotografējam. Pārsteidz lielais skaits dažādu peldlīdzekļu. Jahtas, airu laivas, lepni kruīzkuteri un pat vienkāršas vienvietīgas zvejas laiviņas. Gids uz kuģa stāsta par ezera krastos redzamo. Tiek stāstīts par kādu lepnu viesnīcu pašā ezera krastā, kurā atpūšas miljonāri no visas Lielbritānijas. Turpat pie viesnīcas tieši nolaižas neliels un sarkans perlamutra krāsas helikopteris.
Bagātās klientūras mītne.
Kaut laiks ir saulains un samērā silts, uz ezera kļūst drēgns, jo vēl ir rīts. Mums palaimējies, ka esam izvēlējušies vidējo maršrutu, tādēļ pārāk ilgi ezera vējus nenāksies baudīt.
Pēc brīnišķīgā brauciena pa pasakaino angļu ezeru, apstaigājam apkārtējās suvenīru bodītes. Priecājamies par daudzām skaistām lietiņām- krūzītes, atslēgu piekariņi, grāmatiņas, šokolādes, glāzītes, mazi kuģīši un tamlīdzīgi nieciņi ar šīs ezerzemes nosaukumu un simboliem. Viss ir skaists, taču dārgs, tādēļ nekāda bodītes ķemmēšana viss nesanāk. To mūsu vietā izdara indiešu sievietes biezos rudens mēteļos, kurām Anglijas klimats šķitis par aukstu. Viņas negausīgi ķer un pērk it visu, kas iepatīkas.
Turpat aiz veikaliņa logiem redzam arī neierastu ainu: pie kafejnīcas galdiņiem sēž indiešu vīrieši baltos kostīmos ar viņiem raksturīgām galvas segām. Abi lepni malko kādu dzērienu un ēd kūkas, bet ap viņiem staigā kāds angļu sētnieks un vāc pie viņu kājām nomestos konfekšu papīrīšus un izsmēķus. Liktens ironija: bijušie Britu impērijas valdnieki tagad pazemīgi kalpo izceļotājiem no bijušajām kolonijām...
Cik noprotams, te mājo angļu miljonāri.
Izbaudījuši jaunās Anglijas etniskos jaukumus, ielas malā pamanām ugunsdzēsēju mašīnu, kura pielāgota tūristu vizināšanai. Bērni uz to dikti grib tikt. Īpaši puika. Pie mašīnas brašs britu ugunsvīrs izsniedz mazas bērnu ugunsdzēsēju formastērpus ar ķiverītēm un aicina kāpt iekšā. Bērni mazliet apmulst, bet vecākā meita nobīstas, viņai prātā tikai lelles un gulbīši. Tādēļ viņas vietā bērnu prieks tiek man. Mašīnā uzzinu, ka tūristu ugunsdzēsēju mašīna ir norakstīts īsts dienesta spēkrats, ko vietējais ugunsdzēsēju pensiju fonds pārbūvējis cilvēku priekam, reizē arī mazliet pelnot ugunsgrēkā cietušo ugunsdzēsēju un pensionēto vīru vajadzībām. Brauciena laikā tiek atskaņots ugunsdzēsēju dispičers un skaņas signāli, radot visai reālas sajūtas. Ar ugunsdzēsēju auto izbraukājam vecpilsētu, kura ir ļoti skaista. Daudz senās arhitektūras, daudz zaļumu. Uz katra krustojuma un gandrīz pie katra nama uzstādīti puķu podi. Nolemjam izstaigāt vismaz vecpilsētu.
Pilsētā uzmanību pievēršs vairāki namiņi, pie kuriem skatāmas izkārtnes ar uzrakstu INN. Lagā netiekam skaidri par tā nozīmi, līdz angļu tradīcijas iepazinušais Aivars izskaidro, ka „INN” esot tāds kā ieskrietuves- bāra apzīmējums. Nekad neiedomātos...
Vecpilsētā cilvēku ļoti daudz. Ļoti nogurdinoša staigāšana, jo burtiski jāspiežas cauri pūlim pa stāviem trotuāriem un daudzām kāpnēm. Ieraugu jauniešus, kuri garšļaukus atpūšas kāda dievnama sētā, kurā ir veca kapsēta. Jaunieši vienā mierā ēd, jautrojas un nebēdā, ka sēž uz kapenēm. Pie mums Kurzemē tas gan nav īsti pierasts skats.
Ātrgaitas šoseja pāri kalniem.
Netālu no automašīnu stāvvietām manāms atrakciju parks. Gribam aizvest uz to bērnus, taču, kad ieraugām cenu- 2 lati par trīs nošļūcieniem pa piepūšamo slidkalniņu, prieks bērniem iet secen. Trīs bērniem trīs noļūcieni- seši lati. Absurds. Principiāli nemaksājam un ejam meklēt ko saprātīgāku, līdz konstatējam, ka brīnumjauks karuselis zelta krāsās ar zirdziņiem maksā tik pat. Protams, izvēlamies to. Atpakaļ vēl nolemjam izbraukt ar autovilcieniņu, kurš ved apmeklētājus no autostāvvietas uz pilsētu. Vilcieniņš ir gaužām skaists, bet mums žēl, ka nezinājām par tā maršrutu ātrāk. Būtu braukuši uz ezeru ar to, nevajadzētu iet pa ļaužu pārpilno ielu un grūstīties.
Akmeņu krāvuma žogs. Tik daudz redzēt angļu filmās, bet atrast, kur apstāties un to aptaustīt nemaz nenācās tik viegli!
Nobeigumā mūsu ekskursiju padara jautru kāds atgadījums, proti, pamanām kādu amizantu ainu: jau pieminētais abdula savas parandžas tērptās sievas nodrošinājis ar spilgti sarkanām glābšanas vestēm un vizina ar airu laivu pa ezeru. Viss jau būtu labi, tikai tās glābšanas vestes uz melnajām parandžām izskatījām ārprātīgi. Loģiski, ka šie cilvēki piesaistīja lielu ļaužu uzmanību un nācās dzirdēt angļu jautrošanos, ka tās esot muslimu šahīdes- pašnāvnieces, kas gribot uzspridzināt ezeru. Jāatgādina, ka tas bija tieši tai laikā, kad Londonu pamatīgi satricināja baisie terora akti satiksmes autobusos.
Aigars Prūsis, 2005. gada septembris
3. daļas beigas
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru